FabLab konferencia Santanderben a Campus Mundi ösztöndíj révén

írta Varga Krisztina, 2018. április 18–ánMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

SZABADTÉR

Rövid tanulmányút az Atlanti-óceán partjainál: FabLab konferencia Santanderben a Campus Mundi ösztöndíj révén. A Gazdaságtudományi Kar oktatója és doktorandusza, Varga Krisztina egy hetes tanulmányúton vett részt Spanyolországban 2018 márciusában.

FabLab konferencia Santanderben a Campus Mundi ösztöndíj révén

Miért pályáztál Campus Mundi ösztöndíjjal Santanderbe?

Az ösztöndíj számos európai és Európán kívüli országba szóló tanulmányútra kínál lehetőséget, most még egyszerűbb pályázási feltételekkel és megemelt ösztöndíjas összeggel. Mivel a Miskolci Egyetem már kapcsolatba került a korábbi ösztöndíjasok révén az Universidad de Cantabria intézményével, így kézenfekvő volt a választás.

Kivel és melyik karral vetted fel a kapcsolatot?

A Gazdaságtudományi Kar Üzleti Adminisztráció tanszékén Prof. Elisa Baraibar Diez várt, kutatási témám kapcsolódik oktatási tevékenységéhez.

Mit kutatsz, és milyen lehetőségeket kínált számodra a rövid tanulmányút?

Kutatási témám a társadalmi innováció mérési lehetőségeinek vizsgálata, egy többszintű mérési modell meghatározása. Az elmúlt időszakban a mikro szintű innovációs törekvéseket vizsgáltam, különös tekintettel az innovációt megvalósító vállalatokra, társadalmi vállalkozásokra és civil szervezetekre valamint az önkormányzatokra. Santander híresen innovatív város társadalmi szempontból is, így kiváló lehetőséget teremt az ún. jó gyakorlatok feltérképezésére.

Milyen jó megoldásokkal ismerkedtél meg az egy hetes ösztöndíjas időszak alatt?

Találkoztam egy oktatási és munkaerőpiaci innovációs projektkoordinátorral, akivel a személyes megbeszélésen túl a továbbiakban e-mailes interjút tervezek. Ő elsősorban a munkaerőpiaci jó megoldásokkal ismertetett meg, kifejezetten fókuszálva a valamilyen okból hátrányos helyzetű munkavállaókra. Úgy vélem, az ilyen típusú gyakorlatok nagyon hasznosak a mi térségünkben is, így mindenképpen érdemes megvizsgálni az adaptálhatóságukat. Ellátogattam egy spanyol országos jótékonysági program egyik helyszínére is, ahol könyves adományokkal segítik a fejlődő országokban élő beteg gyerekeket. A kutatás szempontjából a leghasznosabb a FabLab konferencián való részvétel volt, ahol jelentős társadalmi innovációs törekvések valósulnak meg.

Mi a FabLab, és miért innovatív társadalmilag?

A Fabrication Laboratory elnevezés olyan közösségi helyre utal, ahol a legalapvetőbbtől a legfejlettebbek technológiákig (pl. 3D nyomtató) minden fellelhető és kipróbálható a helyi vállalkozó kedvűek számára. Globális hálózat, ahol játszani, alkotni, tanulni, mentorálni és feltalálni lehet.

SZABADTÉR: ajánló

• Interjú Dr. Szabó-Tóth Kingával

Interjú Dr. Szabó-Tóth Kingával • 141 napja

Dr. Szabó-Tóth Kinga szociológussal, az Alkalmazott Társadalomtudományok Intézetének vezetőjével, nemzetközi dékánhelyettessel ültünk le beszélgetni az oktatási módszertanokról, a hallgatóság bevonásáról, az intézet megújulásáról.

• IDÉN MÉG SPORTOSABB LESZ AZ EFOTT!

IDÉN MÉG SPORTOSABB LESZ AZ EFOTT! • 173 napja

Nem véletlen, hogy az EFOTT-ot tartják a legsportosabb nyári fesztiválnak, hiszen a táncon és a csápoláson túl – Jessie J, John Newman, Lost Frequencies, Dub FX, a Volbeat és a legnagyobb magyar együttesek koncertjei mellett – nappal számos mozgalmas tevékenységet lehet űzni, vagy éppen az új sportőrületeket kipróbálni. Itt a reggelek ébresztő tornával indulnak!

• November 22-től újra elindul a Diósgyőri Mikulásvonat

November 22-től újra elindul a Diósgyőri Mikulásvonat • 277 napja

November 22-én immár 16. alkalommal indul a Diósgyőri Mikulásvonat 25 napon át tartó rendezvénysorozata, ahol minden jelmez, díszlet, közös tánc és dal azért születik, hogy az érkező családok két és fél órára kiszakadjanak a hétköznapi rutinból, elmerülhessenek a mesék csodálatos világában.

• Hajnal József Mákdobáló című regényének könyvbemutatója

Hajnal József Mákdobáló című regényének könyvbemutatója • 311 napja

Október 10-én volt Hajnal József – egykori egyetemi hallgató – Mákdobáló című könyvének bemutatója a Miskolci Egyetem Könyvtárában. A beszélgetést Tóth Evelin vezette, a műből pedig az Egy Maszk tagjai olvastak fel részleteket.