Sorozatajánló: A szolgálólány meséje

írta Kovács Eszter , 2018. április 19–énMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

SZABADTÉR

A sorozat Margaret Atwood 1989-ben megírt regényét dolgozza fel, ahol a természeti katasztrófák sújtotta Amerikai Egyesült Államok területén élő, számunkra sokkoló és nyomasztó társadalmat mutat be.

Sorozatajánló: A szolgálólány meséje

A terület nagyobb része lakhatatlan, ezek az úgynevezett gyarmatok, ahol a lázadókat és a szökést megkísérlőket dolgoztatják. A lakható területeken szigorú kasztrendszerben kialakult egyfajta vallási diktatúrát ismerhetünk meg, ahol a keresztény tanokat a polgárok megfélemlítésére alkalmazzák. A társadalom felső részét, a hatalmasokat a vezetők és feleségeik alkotják, illetve társadalom alsó részeinek szereplői a szolgálólányok, akiknek a legfőbb feladatuk, hogy gyermeket szüljenek az állam vezetőinek.

A főszereplő: Elisabeth Moss, akinek a szemszögéből ismerhetjük meg az új világot, az elnyomásban élő szolgálólányok mindennapjait.  Ez a karakter lenyűgöző, hallhatjuk a saját gondolatait, így még erőteljesebben tárja elénk a lelki vívódásokat és folyamatokat, amelyeken keresztül megy, ennek ellenére humorát mégsem vesztette el, képes a legkegyetlenebb helyzetben is megnevettetni minket. A túlélés reményében képes kitartani a legborzasztóbb helyzetekben is, egyetlen cél által vezérelve, hogy megtalálja elveszett kislányát.

A sorozat akkor éri el a tetőfokát, amikor a főszereplő visszaemlékezéséből megismerhetjük a múltat, a régi életét, amikor dolgozó nő és anyaként élt politikai demokráciában.  Ekkor az alkotók diszkréten szembesítik a nézőt a sorozatbéli világ és korunk társadalmainak hasonlóságaival. A flashbackek elénk tárják az apró momentumokat, jeleket, ami kezdetben csak sejteti a demokrácia és a nők egyenjogúságának felszámolását, mindezt a hagyományos értékekhez való visszatérés eszméjén keresztül. A sorozat igyekszik mindkét oldal, a hatalmasok múltbéli és jelenlegi életét is megmutatni, hogy ők is érző emberek, szörnyű cselekedetekkel.

A sorozat, súlyos kérdéseket boncolgat, visszanyúl a női szerepek évezredeken tartó alakulásához, a nő és férfi viszonyhoz, a népességfogyáshoz, egyházi dogmákhoz, politikához és diktatúrához.

SZABADTÉR: ajánló

• TIBES KONCERT AZ EGYETEMEN (10.15)

TIBES KONCERT AZ EGYETEMEN (10.15) • 18 napja

Csaba Tibor (Tibes) népszerű zenész, dalszerző-rapper az Alvajárók ébredése és egyéb nagysikerű dalok szerzője, előadója október 15-én koncertet ad a ROCKWELL KLUB előtti szabadtéri színpadon. Gyere te is, ott a helyed! Belépés:INGYENES!

• Műanyagból üzemanyagot?!

Műanyagból üzemanyagot?! • 39 napja

A Miskolci Egyetem Energia-és Minőségügyi Intézeti Tanszékén zajló műanyaghulladék- feldolgozási kísérlet új mérföldkőhöz érkezett. A projekt kitalálója és szakmai irányítója Dr. Dobó Zsolt tudományos munkatárs.

• Interjú Dr. Szabó-Tóth Kingával

Interjú Dr. Szabó-Tóth Kingával • 200 napja

Dr. Szabó-Tóth Kinga szociológussal, az Alkalmazott Társadalomtudományok Intézetének vezetőjével, nemzetközi dékánhelyettessel ültünk le beszélgetni az oktatási módszertanokról, a hallgatóság bevonásáról, az intézet megújulásáról.

• IDÉN MÉG SPORTOSABB LESZ AZ EFOTT!

IDÉN MÉG SPORTOSABB LESZ AZ EFOTT! • 232 napja

Nem véletlen, hogy az EFOTT-ot tartják a legsportosabb nyári fesztiválnak, hiszen a táncon és a csápoláson túl – Jessie J, John Newman, Lost Frequencies, Dub FX, a Volbeat és a legnagyobb magyar együttesek koncertjei mellett – nappal számos mozgalmas tevékenységet lehet űzni, vagy éppen az új sportőrületeket kipróbálni. Itt a reggelek ébresztő tornával indulnak!