Sorozatajánló: A szolgálólány meséje

írta Kovács Eszter , 2018. április 19–énMegosztás: FACEBOOKMegosztás: TWITTERMegosztás: GOOGLE+

SZABADTÉR

A sorozat Margaret Atwood 1989-ben megírt regényét dolgozza fel, ahol a természeti katasztrófák sújtotta Amerikai Egyesült Államok területén élő, számunkra sokkoló és nyomasztó társadalmat mutat be.

Sorozatajánló: A szolgálólány meséje

A terület nagyobb része lakhatatlan, ezek az úgynevezett gyarmatok, ahol a lázadókat és a szökést megkísérlőket dolgoztatják. A lakható területeken szigorú kasztrendszerben kialakult egyfajta vallási diktatúrát ismerhetünk meg, ahol a keresztény tanokat a polgárok megfélemlítésére alkalmazzák. A társadalom felső részét, a hatalmasokat a vezetők és feleségeik alkotják, illetve társadalom alsó részeinek szereplői a szolgálólányok, akiknek a legfőbb feladatuk, hogy gyermeket szüljenek az állam vezetőinek.

A főszereplő: Elisabeth Moss, akinek a szemszögéből ismerhetjük meg az új világot, az elnyomásban élő szolgálólányok mindennapjait.  Ez a karakter lenyűgöző, hallhatjuk a saját gondolatait, így még erőteljesebben tárja elénk a lelki vívódásokat és folyamatokat, amelyeken keresztül megy, ennek ellenére humorát mégsem vesztette el, képes a legkegyetlenebb helyzetben is megnevettetni minket. A túlélés reményében képes kitartani a legborzasztóbb helyzetekben is, egyetlen cél által vezérelve, hogy megtalálja elveszett kislányát.

A sorozat akkor éri el a tetőfokát, amikor a főszereplő visszaemlékezéséből megismerhetjük a múltat, a régi életét, amikor dolgozó nő és anyaként élt politikai demokráciában.  Ekkor az alkotók diszkréten szembesítik a nézőt a sorozatbéli világ és korunk társadalmainak hasonlóságaival. A flashbackek elénk tárják az apró momentumokat, jeleket, ami kezdetben csak sejteti a demokrácia és a nők egyenjogúságának felszámolását, mindezt a hagyományos értékekhez való visszatérés eszméjén keresztül. A sorozat igyekszik mindkét oldal, a hatalmasok múltbéli és jelenlegi életét is megmutatni, hogy ők is érző emberek, szörnyű cselekedetekkel.

A sorozat, súlyos kérdéseket boncolgat, visszanyúl a női szerepek évezredeken tartó alakulásához, a nő és férfi viszonyhoz, a népességfogyáshoz, egyházi dogmákhoz, politikához és diktatúrához.

SZABADTÉR: ajánló

• Sorozatajánló: A szolgálólány meséje

Sorozatajánló: A szolgálólány meséje • 35 napja

• FabLab konferencia Santanderben a Campus Mundi ösztöndíj révén

FabLab konferencia Santanderben a Campus Mundi ösztöndíj révén • 37 napja

Rövid tanulmányút az Atlanti-óceán partjainál: FabLab konferencia Santanderben a Campus Mundi ösztöndíj révén. A Gazdaságtudományi Kar oktatója és doktorandusza, Varga Krisztina egy hetes tanulmányúton vett részt Spanyolországban 2018 márciusában.

• Április bolondja

Április bolondja • 37 napja

Április bolondjának a népszokás szerint azt tekinthetjük, akivel április 1-jén a bolondját járatják, csak ezért, hogy jól kinevethessék. Ez a fajta tréfálkozási szokás napjainkig annyira elterjedt világszerte, hogy a médiában megjelenő híreket sem árt feltartásokkal kezelni ezen a napon.

• Dub FX is ritmust lép az idei EFOTT-on

Dub FX is ritmust lép az idei EFOTT-on • 40 napja

Az ausztrál utcazenész már szinte hazajár Magyarországra, de rajongói el is várják ezt tőle. A folyamatosan új és így megunhatatlan zenét komponáló Dub FX 2018. július 10-16. között az EFOTT-on lép majd újra színpadra olyan világhírű fellépők mellett, mint John Newman, Jessie J, Lost Frequencies és a Volbeat. A páratlan nemzetközi felhozatal mellett természetesen a hazai kedvencekről sem feledkeznek meg a szervezők – sőt az idén a vártnál hamarabb közzétették a fellépők névsorát.

Rada János